Kalendarz

Ewa szuka Dodo


Od 27 maja do 6 czerwca w Galerii nad Brdą WSG (ul. Królowej Jadwigi 14) można będzie oglądać wystawę ilustracji "Ewa szuka Dodo", pochodzących z publikacji o takim samym tytule. Książka powstała we współpracy z zaproszonymi artystami, zarówno z kraju, jak i zagranicy, wśród których znaleźli się: Irena Ambrazienė, Andrzej Marian Bartczak, Piotr Czech, Žaneta Jasaititė, Karolina Józwik, Zbigniew Jóźwik, Andrzej Kot, Edyta Lisek-Lubaś, Krzysztof Malczewski, Katarzyna Ostrowska, Gabriela Popovičová, Robert Rabiej, Tamara Rabiej, Katarzyna Siwek, Magdalena Słomska, Magdalena Warszawa, Marcin Wilk, Barbara Wilińskia, Agnieszka Zawadzka oraz Beata Nowak-Żurawska. Jest obrazkową opowieścią o tym, jak Ewa szukała Dodo. Każdy z zaproszonych artystów wykonał ilustrację, na której przedstawił siebie jako człowieka-ptaka i w kilku słowach opisał swoje spotkanie z Ewą. Wykonana praca plastyczna jest pewnego rodzaju autoportretem. Jest próbą odpowiedzi na pytania: "Jak wyglądałbym jako człowiek-ptak? Co bym zrobił, gdybym spotkał Ewę? Co bym jej powiedział?".

il. Agnieszka Zawadzka

Historia Ewy mówi o tym, że początkiem podróży przez życie może być ciekawość człowieka względem samego siebie. Choć nie jesteśmy pewni i świadomi, czego tak naprawdę szukamy. Niedające spokoju pytania: "Kim jestem? Czego pragnę? Po co żyję?" powodują, że ruszamy w drogę. Nasza podróż nie wymaga pokonania niesamowitych odległości, wyrażanych w kilometrach, choć są i tacy, którzy muszą przy okazji objechać cały świat, zdobyć najwyższe szczyty, albo pobić jakiś rekord. Odbywa się ona raczej w przestrzeni duchowej i to właśnie z wnętrza słyszymy podpowiedź, w którym kierunku należy iść. W naszą drogę wpisują się spotkania z innymi. Oni są dla nas inspiracją, wskazówką i zwierciadłem. I ostatecznie pomagają nam odkryć siebie.

il. Magda Warszawa

Wystawa ilustracji „Ewa szuka Dodo” towarzyszy zaplanowanej na 27 maja konferencji "Niepełnosprawność – czas wolny, turystyka, rekreacja", którą już po raz drugi organizuje Katedra Gospodarki Turystycznej Wyższej Szkoły Gospodarki.

Celem konferencji jest wymiana i upowszechnianie doświadczeń z zakresu teoretycznych i praktycznych aspektów czasu wolnego, turystyki i rekreacji środowiska osób z trwałą lub czasową niepełnosprawnością. Zakres tematyczny tego spotkania naukowców i praktyków obejmuje m.in. problematykę kultury czasu wolnego, zagadnienia przystosowania obiektów kultury i turystyki do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami, kwestie związane ze sportem, rehabilitacją oraz aktywizacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.

il. Andrzej Kot

Bydgoska konferencja adresowana jest do wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką. Do udziału w niej organizatorzy serdecznie zapraszają pracowników naukowo-dydaktycznych wyższych uczelni, studentów studiów doktoranckich, nauczycieli, terapeutów i pracowników ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, pracowników stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, działaczy organizacji turystycznych, pracowników instytucji kultury, studentów oraz uczniów.

Więcej szczegółów na stronie www.kgt.byd.pl.

« powrót do listy aktualności

Aktualne wystawy