Kalendarz

Wystawa Stanisława Pręgowskiego w szlachetnej technice "gumy" z XIX wieku


Stanisław Pręgowski urodził się w Brześciu Kujawskim. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i galeriach, m.in. w Niemczech, Austrii, Czechach, Stanach Zjednoczonych, Instytucie Alinami we Florencji, w Watykanie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w Muzeum na Majdanku oraz w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

W pracy swej zajmuje się przede wszystkim fotografią czarno-białą oraz technikami szlachetnymi, jak solaryzacja czy guma, która stanowi jego główne zainteresowanie. Tę ponad 100-letnią technikę opanował do perfekcji, osiągając znakomite rezultaty. Klimat jego gum przywodzi na myśl najlepsze prace gumistów z okresu tzw. impresjonizmu fotograficznego. Podobnie jak w pracach czarno-białych, w jego gumach widać wrażliwość, finezję i perfekcję warsztatu.
 
  
 
Za swoje dokonania twórcze odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem 150-Lecia Fotografii, odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Jest autorem albumu „Ludzie i kamienie” oraz kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, prezentowanych w kraju i za granicą. Za całokształt osiągnięć twórczych wyróżniony został specjalną nagrodą Prezydenta Piły. W 2010 uhonorowany medalem okolicznościowym oraz wpisem do Księgi Pamiątkowej miasta. Mieszka i pracuje w Pile.
 
Wernisaż 12.04.2013, godz. 18.00
Muzeum Fotografii, ul. Królowej Jadwigi 14, Bydgoszcz
Wstęp wolny.
 
Wystawa czynna dla zwiedzających do 14 maja br.
 
Więcej szczegółów na stronie www.muzeumfoto.byd.pl.

« powrót do listy aktualności

Aktualne wystawy