Kalendarz

Pejzaże Mistyczne w Muzeum Fotografii


Danuta Antas-Woźniewska - urodzona w 1961 roku, mieszka i pracuje w Bydgoszczy. Przez kilkanaście lat pracowała jako nauczyciel, ucząc między innymi rysunku i malarstwa, sztuki oraz języka angielskiego. Obecnie artystka pracuje jako grafik freelancer, twórca artystycznych stron internetowych i fotografik, dzieląc swój czas pomiędzy realizację komercyjnych projektów graficznych i reklamowych, a swoją ukochaną fotografię artystyczną, czarno-białą w szczególności, którą zajęła się od 2009 roku.

Wspólną cechą fotografii Danuty Antas-Woźniewskiej jest światło, traktowane dwojako, jako fizyczne, materialne i jako duchowe źródło. Inspiracje do swej twórczości artystka czerpie przede wszystkim z natury i z medytacji, bądź kontemplacji natury. To, co najbardziej pragnie przekazać innym za pośrednictwem swojej sztuki, to poczucie ponadczasowego piękna ukrytego w zwykłych rzeczach, świadomość niezwykłości, bogactwa i mądrości natury. Artystka wskazuje, że większość z nas zapomniała o prawach rządzących światem natury. Jej twórczość skoncentrowana jest na ponownym odkryciu tej zapomnianej wiedzy.
 
 
Jednym z tematów dominujących w fotografii Danuty Antas-Woźniewskiej są drzewa. Artystka jest zafascynowana bogactwem ich kształtów, różnorodnością faktur, linii tworzonych poprzez gałęzie, a także rytmem ich życia, uwarunkowanym zmiennością pór roku, niezwykłą energią, którą emanują wokół. Z symbolicznego punktu widzenia drzewa stanowią dla artystki łącznik między niebem i ziemią, pomiędzy naszą egzystencją w wymiarze fizycznym i metafizycznym. Drzewa stają się czymś więcej, niż tylko roślinami. Fotografie pejzażowe Danuty Antas-Woźniewskiej, często czarno-białe, emanują wewnętrznym, często surrealistycznym światłem. Tutaj częstym tematem jest ścieżka, droga, wiodąca do …, no właśnie. Dokąd? To byłoby zbyt proste odpowiedzieć, że do życia po życiu. Droga, tak jak ją widzi i czuje artystka, to nasze życie, stające się każdego dnia, z niewiadomą przed nami, ale niewiadomą, którą możemy w jakiś sposób kreować.
 
 
Z formalnego punktu widzenia nie ma jakiegoś jednego cyklu zdjęć drzew, czy też pejzaży w portfolio fotograficznym Danuty Antas-Woźniewskiej. Każdy temat artystka bada wielokrotnie, z różnych punktów widzenia. Każdy motyw rozwija się, dojrzewa w czasie, tak jak nasze życie ulega ciągłym przemianom. Najbardziej jednorodne stylistycznie zdjęcia artystki, to te z serii „Digraphy”. Przypominają one niekiedy stare grafiki. Zamiłowanie do tradycyjnych technik wklęsłodruku, które artystka studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, właśnie w tej serii znajdują swój najpełniejszy wyraz.
 
 
Część czarno-białych fotografii Danuty Antas-Woźniewskiej została zaprezentowana w Portugalii na przełomie 2011/12 roku na indywidualnej wystawie artystki, zatytułowanej „Energia Drzew”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Roku Lasów. O wystawie tej pisała jedna z największych portugalskich gazet „Publico”. Prace artystki zostały również wyróżnione na Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym IPA w Stanach Zjednoczonych w 2011 i 2012 roku.
 
KONTAKT
Danuta Antas-Woźniewska
Tel. 663-253-496
E-mail: danutaantas@gmail.com
 
Wernisaż 14.02.2013 (czwartek), godz. 18.00
Muzeum Fotografii
ul. Królowej Jadwigi 14
Wstęp wolny.
 
Szczegóły również na stronie www.muzeumfoto.byd.pl oraz na facebooku.
 
Wystawa czynna do 14 marca. Zapraszamy!

« powrót do listy aktualności

Aktualne wystawy