Kalendarz

O prawa starości


Kampania jest elementem pracy dyplomowej. Tytuł projektu „Prawa starości” dyktowany jest tym, że - jak piszą autorki - tak samo jak młodość, starość ma swoje prawa, które powinny być szanowane i respektowane przez osoby młode. Jednym z praw starości jest prawo do bycia starym.

Inspiracją dla projektu był także "Manifest przeciwko kultowi młodości" Esther Vilar, w którym Autorka porusza bardzo ważny temat wykluczenia osób starszych oraz kultu młodości, który stał się obecnie jedynym sposobem przetrwania w społeczeństwie. ”W oczach społeczeństwa starość nie przedstawia sobą żadnej wartości: jesień życia stała się czymś z definicji negatywnym - kojarzy się głównie z nieczynnością zawodową, brakiem celu, brakiem radości życia, po prostu brakiem młodości”. Na wydarzenie kulturalne „Prawa starości” składać się będzie cykl warsztatów, projekcja filmu „Pora umierać”, publiczne wyznanie wieku podczas happeningu społecznego, wykłady oraz dyskusja.

Przez dwa dni, 1 i 2 czerwca 2012 roku w APK przy Wyższej Szkole Gospodarki oraz w Cafe Pianola, odbywać się następujące wydarzenia:

1.06.2012

17.00 - Happening „Publiczne wyznanie wieku”
Cafe Pianola, Bydgoszcz ul. Jagiellońska.

19.00 - Pokaz filmu „Pora umierać”
(dzięki uprzejmości BEST CO, dystrybutora filmu, możemy zaprosić widzów na bezpłatny pokaz)

2.06.2012

11.00 - Wykład „Motyw starości w sztuce”
dr Maria Werner, sala widowiskowa APK,
Bydgoszcz, ul. Królowej Jadwigi 14, Wyższa Szkoła Gospodarki

12.00 - Wykład „Motyw starości w literaturze”
dr Marcin Kowalczyk, sala widowiskowa APK

13.00 - Wykład „Motyw starości w filmie”
dr Magdalena Wichrowska, sala widowiskowa APK

14.00 - Dyskusja na temat projektu „Prawa starości”

Przerwa kawowa

15.00 - Warsztaty taneczne,
Aleksandra Grudzińska, sala widowiskowa APK

Rok 2012 ogłoszony został Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, co stanowi dobre podłoże dla dalszych działań w sferze aktywizacji osób starszych oraz zwrócenia uwagi społeczeństwa na problem wykluczenia tych osób z życia kulturalnego polskich miast. Ważnym czynnikiem demograficznym są prognozy Głównego Urzędu Statystycznego, według których w kolejnych latach wzrastać będzie liczba osób po 60 roku życia.

Chcemy rozmawiać o aktywności obywatelskiej osób starszych, relacji z młodymi. Organizatorzy chcą sprzeciwić się wszechobecnemu kultowi młodości, chorobliwemu dążeniu do wiecznego piękna. Człowiek jest piękny, gdy jest prawdziwy. Dostrzeżmy zatem jakie piękno tkwi w oczach starego człowieka, na jego twarzy, gdzie wypisane jest wieloletnie doświadczenie, w jego dłoniach naznaczonych trudem egzystencji, w wyważonych słowach pełnych spokoju i dystansu.

Twarzą naszej kampanii jest prawdziwa starsza pani, babcia pomagającego przy tworzeniu oprawy plastycznej projektu, młodego artysty. Wszyscy wykładowcy również zobowiązali się wesprzeć projekt wolontariacko.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.

Szczegółowych informacji udziela Aleksandra Grudzińska – studentka i współautorka projektu, tel. 784770347, e-mail: aleksandra90@poczta.onet.pl oraz opiekunka projektu dyplomowego Małgorzata Dysarz-Lewińska, e-mail: malgorzata.dysarz@byd.pl

I jeszcze - na zakończenie - kolejny cytat z „Manifestu przeciwko kultowi młodości” Esther Vilar:

Już nie jesteśmy waszymi seniorami, mamy dość bycia nimi, miłymi osobami w zaawansowanym wieku, cudownymi ludźmi wkraczającymi w trzeci wiek życia, hołubionym przez was złotym pokoleniem…

Zapraszamy 1 i 2 czerwca!

« powrót do listy aktualności

Aktualne wystawy